Diskuze

Zážitky a zkušenosti z aktivního sousedství, nejen česko-německého.

Sousedství, kde to žije

16:00-16:45

Žijeme ve zrychlené době. Ze všech stran se na nás řítí nejrůznější možnosti, informace, zprávy ze světa blízkého i vzdáleného. Málokdy se z nich ale dovíme, jak se má člověk skutečně blízký, člověk, kterého dennodenně potkáváme na ulici. Přitom je to právě on, kdo tvoří (možná nevědomky) náš bezprostřední svět. Přijďte se dozvědět o různých nápadech, které pomáhají vytvářet sousedství, kde to žije - nebo spíš: sousedství, kde se dobře žije!

1989-2019: hranice-sousedství-Evropa!

17:00-17:45

Každá doba má svá témata. Některá témata se prolínají časem, časem však mění své významy. Slovo "hranice" vyvolávalo před třiceti lety naprosto jiné pocity, než je tomu nyní. Také "sousedství" získává svůj současný význam skrze činy a skutky, které byly v minulosti jen těžko představitelné. A Evropa? Se vztahem k ní je to nejinak. Co z toho, co pro nás bylo důležité před třiceti lety, přetrvalo? A co jsme si nechali proklouznout mezi prsty? Diskuse s porotci a laureáty Česko-německé novinářské ceny Lídou Rakušanovou, Janem Novotným a Thomasem Muggenthalerem.

Tisíce nápadů pro aktivní sousedství: představení Fondu budoucnosti

18:00-18:30

Česko-německý fond budoucnosti je nadační fond, který již dvacet jedna let pracuje na tom, aby sousedství Čechů a Němců prospívalo. Spolupráce v oblasti kultury, partnerství obcí, společná oprava památek, aktivity dětí a mládeže, ale také třeba diskuse nad palčivými otázkami minulosti i současnosti - to je více než jedenáct tisíc společných česko-německých projektů, které jsme podpořili. Chcete se o Fondu dozvědět více? Přijďte si popovídat s jeho řediteli Petrou Ernstberger a Tomášem Jelínkem.

Další program dasFestu